Jak trénovat v současné situaci? Berte změnu jako výzvu!

 

Současná situace omezuje kromě mnoha aspektů života také možnosti sportování. Badmintonisté se ocitají bez hal, sociálního kontaktu, často i bez potřebné podpory. Jak tento stav z trenérského i hráčského pohledu ustát? Trenérsko-metodická komise ČBaS připravila pár tipů, které mohou v následujícím nejistém období pomoci.

1. Změna jako výzva

Procházíme obdobím častých změn a nejistot. Stále ale platí zásadní poučka, kterou pronesl Charles Darwin: „Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“

Jak tedy dál? Změnu je možné brát jako určitou výzvu a krok vpřed, který donutí člověka vystoupit z komfortní zóny. Jen díky změnám se lidská osobnost rozvíjí a posouvá. A to platí i pro aktuální situaci.

2. Komunikace je základ

Dnešní doba moderních technologií dává člověku možnosti, které se ukazují jako velmi přínosné. Zvláště za současné situace. Proto zůstaňte v kontaktu za každou cenu!

Důležité je si uvědomit, že tato pobídka neplatí pouze ve směru trenér -> hráči. Tréninková skupina je sociální uskupení, ve kterém komunikují také hráči mezi sebou. Zkuste proto vymyslet online způsob kontaktu, který toto umožní. Samozřejmě s dostatečnou informovaností a spoluprací s rodiči.

3. Přehodnoťte své i hráčské cíle

V současné situaci je téměř nemožné dlouhodobě plánovat. Zaměřte se na nové cíle, které jsou pro vás i svěřence v dohledné době dosažitelné. Pod heslem „Cesta je cíl“ zkuste spolu se svěřenci vymyslet drobné a postupné kroky, které budou dostatečně motivační pro zdokonalování se i „za časů covidu“.

„Už jste se naučili žonglovat?“ „Kdo udělá za minutu nejvíc kliků?“ „Naučili jste se sestavu se švihadlem nebo trojšvih?“ Vyzvěte svěřence k dovednostním úkolům, vymyslete oddílovou/klubovou soutěž či čerpejte z obecných kondičních testů. Posloužit vám k tomu můžou různé sportovní výzvy či metodické podklady, které najdete níže v článku.

4. Jak trénovat v omezených možnostech?

Poté, co se vám podaří zkontaktovat a motivovat své svěřence, nabízí se vám několik tréninkových možností.

Po jarních zkušenostech a s přihlédnutím k rozvoji online výuky ve školství se jako nejvhodnější nabízí forma „virtuálních“ kondičních tréninků. Existuje již široká paleta streamovacích platforem, které umožní vést trénink i na dálku. Stačí pak poslat pozvánku do streamu, připojit i několik desítek lidí najednou a na dálku skupinu trenérsky vést v kondičních cvičení upravených pro domácí podmínky.

V tomto formátu lze také vést případné online video rozbory, díky kterým můžete s hráči a hráčkami diskutovat nad jejich dříve natočenými herními výkony, podívat se na zápasy „těch nejlepších“ nebo společně prostudovat metodiku jednotlivých úderů.

Další možností, která v ideálním případě doplňuje společné online tréninky, je individuální venkovní trénink. Nad ním již trenér nemá takovou kontrolu, ale může svěřence motivovat třeba pobídkou k natočení určitých cvičení na video. A nezapomeňte sportovcům připomenout, že neexistuje špatné počasí, pouze špatně zvolené oblečení.

Mezi další doporučené a osvědčené tipy se řadí sportovní video-výzvy, které mohou být zorganizovány i jako soutěž pro celou skupinu. Založte například soukromou skupinu na Facebooku, do které členové mohou přidávat jednotlivá videa výzev nebo cvičení, kterými motivují sebe, trenéra i ostatní. Zaznamenejte jejich výkony do sdílené tabulky a vyhlaste soutěž o „nejrychlejšího“, „nejsilnějšího“, „nejvytrvalejšího“ či „nejvšestrannějšího“ badmintonistu a badmintonistku! Rozmanitosti se meze nekladou.

V neposlední řadě můžete využít také „domácí“ formy kondičního testování. Existuje řada testů, které se dají provést v domácích podmínkách. Zároveň se u nich svěřenci opět mohou, pro klid trenéra, natočit.

5. Kde vzít inspiraci?

Pokud by pro inspiraci dostatečně neposloužily řádky výše, uvádíme ještě několik zdrojů, na které je možné se obrátit.

Webinář Tomáše Krajči, který mapuje jarní zkušenosti při trénincích v karanténě.

Motivační videa, která si pro vás připravila skupina reprezentantů a trenérů z prostředí českého badmintonu.

Sborník videí Tomáše Krajči a spřátelené skupiny trenérů, která se zaměřují na stabilizační, kompenzační, posilovací a přímo badmintonová cvičení v domácím prostředí

Metodický portál Trenérsko-metodické komise ČBaS, který slouží jako ucelený přehled většiny metodických materiálů, jež jsou v prostředí českého badmintonu v současné době dostupné.

Metodická videa ČBaS, které vás provedou spektrem jednotlivých badmintonových dovedností a technik úderů i pohybu.

Soubor videí metodického charakteru, která jsou mimo jiné rozdělena do sekcí dle daného školitele. Ke zhlédnutí jsou například záznamy cvičení od dánských trenérů Steffena Rasmussena, Petera Mouritsena či Jakoba Tofta.

Metodický portál Českého olympijského výboru, který poslouží jako možnost ke společnému kondičnímu testování a porovnání dovedností a výkonosti napříč sportovními skupinami i jednotlivými sportovci. Srovnat se zde můžete například i s našimi nejlepšími olympioniky! Budete na švihadle šikovnější než desetibojař Roman Šebrle?

6. Máte zájem své tréninkové metody sdílet s ostatními?

Máte i jiné tréninkové tipy než ty, které jsme vám nabídli? Podělte se s námi i s ostatními trenéry! Svá videa, nápady, odkazy či rady posílejte na e-mailovou adresu tmk@czechbadminton.cz a my se postaráme, aby vaše aktivita byla napříč českým badmintonem vidět.

Držíme vám palce, přejeme pevné zdraví a nezapomeňte, nejste v tom sami!

Autor: Kateřina Hejdrychová