Využití plyometrických cvičení u badmintonistů

Velmi důležitou součástí kondičních schopností badmintonisty jsou schopnosti odrazové, respektive výbušná síla. Kdo je má lépe rozvinuté, má šanci být u míčku dříve i s menším úsilím, hrát razantněji a v konečném důsledku se může pohybovat rychleji a úsporněji zároveň. V kondičním tréninku by tedy badmintonisté, respektive jejich trenéři, oblast plyometrie neměli podceňovat, a naopak by se jí měli věnovat cíleně.

Detailnější vhled do tématu nabízí mj. bakalářská práce Využití plyometrických cvičení u badmintonistů (2023), jejímž autorem je někdejší mládežnický reprezentant Václav Palán (foto), držitel několika medailí z MČR dospělých a člen trenérského týmu SK Prosek Praha. V rámci Pedagogické fakulty UK jeho práce obdržela cenu AGON, kterou uděluje děkan fakulty. 

Věříme, že čtenáři z řad trenérů ocení nejen teoretický základ tématu, ale v praktické části především konkrétní tipy na cvičení, jejichž prostřednictvím lze plyometrické schopnosti u badmintonistů rozvíjet. (Text práce zobrazíte kliknutím na následující odkaz.)

 

 VYUŽITÍ PLYOMETRICKÝCH CVIČENÍ U BADMINTONISTŮ



Václav Palán; zdroj: www.badmintonprosek.cz Václav Palán; zdroj: www.badmintonprosek.cz

Abstrakt: Bakalářská práce je zaměřena na využití plyometrických cvičení u badmintonistů. Teoretická část je sestavena ze dvou hlavních částí. První část se věnuje obecné charakteristice badmintonu, a to od jeho historie až po všechny zastoupené sportovní složky. Druhá část charakterizuje plyometrii z pohledu historického, fyziologického a metodického. Cíle práce zahrnují analýzu literatury o plyometrii, rešerši relevantních studií o využití plyometrických cvičení u badmintonistů a jejich shrnutí, vyhledání adekvátních plyometrických cvičení s plyometrickou bednou na sociálních sítích a nakonec sestavení souboru plyometrických cvičení s bednou a na kurtu. Ke splnění uvedených cílů jsme dospěli rešerší literatury zabývající se badmintonem a plyometrií, zadáním klíčových slov do internetového vyhledávače k nalezení odborných studií, vytvořili jsme tabulky a grafy, které poskytly znázornění dosažených sportovních výsledků, a k tvorbě souboru cvičení s plyometrickou bednou nás inspirovala dostupná literatura a veřejné příspěvky na sociálních sítích. Cvičení s bednou a na kurtě jsou také doplněna o fotografie. Výsledek práce přináší tvrzení, že plyometrický trénink má pozitivní efekt na dynamickou sílu dolních končetin badmintonistů a na jejich obratnost. Dle analýzy literatury a zahraničních studií jsme zjistili, že cvičení s plyometrickou bednou nejsou příliš rozšířena nebo se využívají v malé míře. Vytvořili jsme proto sadu několika různých cvičení s plyometrickou bednou, která mohou zaujmout některé vrcholové sportovce. Výsledek práce přináší také sadu dalších plyometrických cvičení přímo v badmintonové praxi.