Jak si rozdělit badmintonový kurt?

Pokud analyzujete zápasy, vysvětlujete hráčům možnosti umístění úderů nebo připravujete herní kombinace, pracujte alespoň s devíti možnostmi.

Rozdělte si kurt podélně na:

  1. přední část (forecourt),
  2. střední část (midcourt),
  3. zadní část (rearcourt).

Každou z částí potom příčně rozdělte na třetiny:

  1. levou,
  2. prostřední,
  3. pravou.

Získáte devět polí, se kterými můžete efektivně pracovat; zákresy jsou ilustrativní, s rozdělením kurtu pracujte podle svých potřeb, např. přední část kurtu může končit už na čáře pro podání.

V analýzách zápasů můžete hráčům vysvětlit, že například:

  1. vedle hry „na čtyři rohy a smeč“ mohou využívat možností ve všech zbývajících polích,
  2. při útoku ve dvouhře lze vedle úderů směřovaných k postranním čárám efektivně cílit i na prostřední část kurtu,
  3. v párových disciplínách je potřeba z přední/střední části kurtu využívat také soupeřovu střední část kurtu (nehrát jen údery do přední části kurtu, nebo výhozy do zadní části kurtu).

V tréninkových cvičeních můžete například:

  1. „zamknout“ určité části kurtu, a to buď pravidelně (např. hraje se jen na střední a zadní část kurtu; nebo na vybrané 3 pole/rohy) nebo nepravidelně (hráči si před tréninkovým zápasem sami určí, která tři pole chtějí na svém kurtu „zamknout“; lze měnit v průběhu zápasu),
  2. při tréninkových zápasech naopak zohlednit procvičovanou věc – např. pokud hráč skóruje smečí do těla, získá 3 body,
  3. můžete hrát různé „fun games“ – jednotlivá pole očíslujte, jeden hráč postupně hraje do všech devíti z nich od 1 do 9, druhý naopak od 9 do 1; jeden hráč hraje jen na sudá čísla, druhý jen na lichá; jeden hráč zrcadlí toho druhého, pokud první zahrál do 4, musí druhý zahrát do 4 také atd.

Zajímavost na závěr: Badminton je velmi kreativní a reaktivní sport, podobná cvičení nutí hráče k rozvoji kreativity, herního myšlení a rychlého taktického rozhodování.

Autor: Josef Rubáš