Talent neexistuje! Jen spousta tvrdé práce!

Záměrně provokativním nadpisem jsme chtěli přilákat pozornost k předpokladům, které má hráč k tomu, aby hrál badminton na světové/evropské/národní/oblastní úrovni.

Jak bychom si mohli definovat talentovaného hráče? U takového hráče nechybí:

  • Silná vnitřní motivace – nejdůležitější předpoklad ze všech! Pokud hráč chce, pokud v něm hoří touha po badmintonu, dokáže trénovat víc než kdokoliv jiný, zvládne překonávat překážky, nic ho nezastaví v tom, aby svou lásku k badmintonu rozvíjel na co nejvyšší úrovni.

  • Touha být co nejlepší – touha po zlepšování dovedností v tréninku a touha měřit své dovednosti na turnajích a porážet soupeře; především ženy mají často jen první touhu, geneticky nejsou předurčeny k soupeření tak silně jako muži. 

  • Podpora vnějšího okolí – především ze strany rodičů je třeba neochvějná podpora cesty, po které chce hráč jít; pokud hráče rodiče/kamarádi/partneři plně nepodporují, těžko může plně rozvinout své dovednosti na maximální úroveň.

  • Schopnost učit se – především badmintonové dovednosti je třeba neustále zdokonalovat, čím vyšší úroveň, tím více by toho hráč měl o badmintonu vědět a své vědomosti umět využít.

  • Fyzické předpoklady – fyzická připravenost se dá do určité míry natrénovat, genetické předpoklady jsou především na začátku („pohybově talentované děti“) nebo na konci cesty („olympijský vítěz“) výhodou; součástí této skupiny předpokladů je rovněž zdraví a tělesná odolnost.

  • Potřebné schopnosti – a výše jsou uvedeny jen ty základní – má na světě tisíce hráčů, teprve jejich přeměna na dovednosti z nich dělá šampiony.

 

Podle sportovní teorie je pro mistrovství třeba přibližně 8 000/10 000 hodin tréninkové přípravy na potřebné špičkové úrovni. Ale to jsou jen teoretická čísla, prakticky to funguje jednoduše: Kdo dokáže trénovat více a ve větší kvalitě, vyhrává.

Jaromír Jágr nedělal 1000 dřepů denně, protože byl talentovaným hokejistou, ale protože chtěl být nejlepším hokejistou na světě. Přípravu Tigera Woodse vedl jeho otec Earl od dvou let, kdy před ním v garáži odpaloval míčky, aby měl malý Tiger správnou vizuální představu a touhu hrát golf – a na vrcholu své kariéry trénoval Tiger Woods až 13 hodin denně. Podobné tréninkové denní dávky zvládali i největší legendy našeho sportu Lin Dan nebo Lee Chong Wei, když dokázali kombinovat různé formy a intenzity tréninku, ale každý den na hranici osobního maxima.

Talent tvrdě pracovat je ten nejcennější!

Zajímavost na závěr: Lee Chong Wei na vrcholu kariéry trénoval v maximálních objemech ve dvou blocích. Na ranní/dopolední blok od 5:00 do 12:00, v rámci kterého i snídal, navazoval odpolední blok od 14:00 do 18:00.

Autor: Josef Rubáš