Jak se učit od nejlepších?

Zpomalené záběry

Zhruba v 70. letech 20. století začala být relativně dostupnější na svou dobu velice sofistikovaná záznamová zařízení – vysokorychlostní kamery. Právě jich se rozhodli při své práci využít autoři prvních opravdu kvalitních učebnic badmintonové techniky.

Princip byl jednoduchý – natočit při provádění dílčích úderových a pohybových dovedností nejlepší světové hráče, analyzovat jejich techniku (například provedení forhendového klíru včetně souvisejícího pohybu) a na základě této analýzy vytvořit metodický vzor, který by se ostatní hráči a trenéři snažili kopírovat. 

70. léta jsou sice dávno pryč, avšak díky technologickému pokroku máme z pohledu badmintonu to štěstí, že téměř každý obstojnější chytrý telefon dokáže pořizovat zpomalené záběry. Tak proč osvědčený postup nezkusit znovu?! Navíc, když natočit svého svěřence/svěřenkyni na chytrý telefon, pustit si společně s nimi zpomalený záběr a porovnat jejich provedení s některým ze stovek videí dostupných na YouTube trvá jen chvilku…

 
 

Síla fotografie

Podobně jako zpomalené záběry, může trenér k ověřování, zdali technické provedení úderů a pohybu jeho svěřenců je/není správné, použít fotografie. Prostým porovnáním snímku svého hráče s někým z kvalitních borců startujících na kontinentálním okruhu či světové tour, kdy jsou oba hráči zachyceni v téže pozici, se dá snadno zjistit, jak je potřeba se k míčku postavit, došlápnout, dopadnout, natočit se, uchopit raketu a tak dál.

Na Badcoach.cz proto najdete takřka u všech článků ilustrační fotografie, z nichž naprostou většinu lze kliknutím myší zvětšit do původní velikosti. Záměrně se snažíme vybírat takové záběry, které badmintonisty zachycují v klíčových, správně provedených herních pozicích. Vy můžete stránky kdykoliv navštívit, fotky si prohlédnout a porovnat s provedením vašich hráčů. Totéž může kdykoliv udělat i sám hráč.

Drzeni-rakety-1.jpg

Jak ověřím, zda by smečující hráč (Jan Louda, mistr ČR 2018) neměl raketu držet ještě více na konci držátka?

Přece jen se nachází ve výskoku v zadní části kurtu, dle výrazu tváře úder hraje se vší razancí, navíc se bavíme o čtyřhře - co nejtvrdší smeč by tedy byla žádoucí. 

Možnou odpověď nalezneme na následujících fotografiích, kde jsou při hře ze zachyceni hráči světové špičky.


Drzeni-rakety-3-KKJ.jpgKim Ki Jung

Drzeni-rakety-4-Marin.JPG Carolina Marin

Drzeni-rakety-3-VA.JPG Viktor Axelsen

Drzeni-rakety-4-MZ.JPG Marc Zwiebler

Na obrázcích vidíme, že někdo v obdobné pozici užívá držení více nakrátko (viz Axelsen / Zwiebler / Joergensen obr. vpravo), jiný pro změnu delší (Kim / Marin). 

Vzhledem k tomu, že se jedná skutečně o špičkové hráče, mj. mistra světa, Evropy či olympijsou vítězku, nelze předpokládat, že by jejich technika byla "chybná".

Závěrem tedy nezbývá než konstatovat, že provádění úderů ze zadní části kurtu i s relativně krátkým držením rakety je v pořádku, nebo může být v konkrétní situací dokonce žádoucí. Svou roli budou hrát také individuální preference hráčů či disciplína.

Autor: Pavel Florián

Jak-se-ucit-od-nejlepsich-2.JPG