Co je v badmintonu nejdůležitější?

Pyramida badmintonových dovedností je postavená na fyzické připravenosti. Proč? Pokud máte dobře fyzicky připraveného hráče, zvládne trénovat ve větších objemech, rychleji regeneruje, je u každého míče včas, má lepší pozici (častěji útočnou) a více času na provedení úderu. Navíc při vědomí vlastní připravenosti je hráč i psychicky odolnější.

Druhou úroveň tvoří technické dovednosti. Technika úderů a pohybu, základ badmintonu.

Na prostředním stupni se nachází taktika. Pozor na rozdíl mezi taktikou (rozhodování hráče na základě konkrétní situace během hry; příklad: pokud je pozice na útok – zaútočím, pokud ne – zahraji neutrální úder) a herní strategií (obecný herní plán; příklad: z útočných pozic chci smečovat do bekhendu).

Těsně pod vrcholem je psychika. Koncentrace, sebejistota, pozitivní přístup a vnitřní monolog hráče, psychická odolnost, umění dostat se do flow (zóny), dovednost podat nejlepší výkon v rozhodujících chvílích zápasu.

Na vrcholu se nachází instinkt. Ten si můžeme definovat jako šestý badmintonový smysl, vidět a vědět víc, než je obvyklé (čtení soupeřových úderů, schopnost rozpoznat soupeřovu strategii, plánovat svou taktiku na dva/tři údery dopředu apod.).

Optimálně vypadají hráčské dovednosti jako skutečná pyramida, kdy na pevném základu fyzické připravenosti a technice stojí další dovednosti:

 

------- Instinkt -------
---------- Psychika ----------
---------------- Taktika ----------------
------------- Technické dovednosti -------------
--------------------- Fyzická připravenost ---------------------

 

Pozor! Pokud máte slabou základnu, zásadním způsobem limitujete i svou celkovou výkonnost. Níže je pyramida hráče, který má slabou fyzickou připravenost, která mu neumožňuje plně rozvinout další dovednosti.

 

------- Instinkt --------
--------- Psychika ---------
-------------- Taktika --------------
----- Technické dovednosti -----
------ Fyzická připravenost ------


Zajímavost na závěr: Zkuste se svými hráči analyzovat jejich pyramidu, jejich silné a slabé stránky. 

Autor: Josef Rubáš